Książki Bajkowozu

Co się kryje w sercu
na dnie? »

Literatura

Co się kryje w sercu
na dnie?
Literatura

Uczuciowe zagadki mogą stać się punktem wyjścia do rozmowy, w której dzieci będą mówić o własnych przeżyciach. Książka oswaja najmłodszych z emocjami i rodzi nowe pmysły na „odczytywanie” uczuć. Być może i dorośli przy tej okazji odświeżą swoją wiedzę na ten temat.  

 

Seria Mikołajek i inni »

Nasza Księgarnia

Seria Mikołajek i inni Nasza Księgarnia

Seria zdobywająca ciągle nowych czytelników w różnym wieku. Na pięć zabawnie zilustrowanych książek składają się historyjki o szkolnych kolegach i rodzinie, śmiesznie opowiadane przez małego Mikołajka.

 

Tatsu Taro, syn smoka »

Media Rodzina

Tatsu Taro, syn smoka Media Rodzina

Tatsu Taro jest leniwym chłopakiem, który ma w głowie tylko zabawę. Wychowuje go babka, gdyż matka zniknęła w tajemniczych okolicznościach. Ale pewnego dnia wszystko się zmienia - beztroski Tatsu Taro zwycięża Czerwonego Diabła i wyrusza na wyprawę, która go wiele nauczy.

 

 

Dokąd iść? Mapy mówią do nas »

Entliczek

Dokąd iść? Mapy mówią do nas Entliczek

Mapy z patyków i muszelek mieszkańców Oceanii, wykuty w marmurze starożytny plan Rzymu, mapy nieba, plany metra, mapa genomu… Jeszcze zanim powstało pismo, ludzie tworzyli mapy. Każda z nich to unikalny obraz świata widzianego oczami jej twórcy i próba odnalezienia w nim drogi.

Wyjątkowa książka edukacyjna, w której wiedza podana jest z zachwycającą lekkością i prostotą. Poetycki tekst Kim Heekyoung i mistrzowskie ilustracje Krystyny Lipki-Sztarbałło zapraszają małych Odkrywców do fascynującej podróży po świecie kartografii, prowokują do refleksji i samodzielnych poszukiwań wiedzy.

Najnowsza książka zilustrowana przez Krystynę Lipkę-Sztarbałło, laureatkę Medalu Polskiej Sekcji IBBY 2012 za całokształt twórczości. Debiut literacki koreańskiej autorki Heekyoung Kim, nagrodzonej, w duecie z Iwoną Chmielewską, Bologna Ragazzi Award 2011 za książkę A house of the mind: maum".

Bajki Filozoficzne »

Muchomor

Bajki Filozoficzne Muchomor

Niezwykła książka dla tych, którzy mają co najmniej 9 lat. 60 bajek i przypowieści zaczerpniętych z filozofii zachodniej, mądrości Wschodu i mitologii. Do każdej dołączony został komentarz, który wprowadzi czytelnika do pracowni filozofa.

 

Przytulanki. Czyli wierszyki na dziecięce masażyki »

Harmonia

Przytulanki. Czyli wierszyki na dziecięce masażyki Harmonia

Książka prezentuje zabawy oparte na dotyku, bazujące na naturalnej aktywności dzieci. Profesor Marta Bogdanowicz nazywa je zabawami relacyjno-relaksującymi, ponieważ służą z jednej strony pogłębieniu kontaktu między dzieckiem a dorosłym, z drugiej zaś – odprężeniu i wspólnemu przeżywaniu radości. W masażykach tych nie chodzi o klasyczny masaż z wykorzystaniem odruchów fizjologicznych, lecz o sposób, w jaki rodzic nawiąże fizyczny kontakt z dzieckiem, czyli o delikatny dotyk (głaskanie, dotykanie opuszkami palców, delikatne poklepywanie), o komunikację pełną miłości.

Wartość masażyków potwierdzona została przez badania. Dzieci, które są masowane i do których mówi się czule, mniej chorują, a także są bardziej przyjacielskie, odważne i odporne na stres. Regularne i wrażliwe stosowanie dotyku sprzyja również nawiązaniu kontaktu z dziećmi z zaburzeniami rozwojowymi. Korzyści płynące z zaprezentowanych zabaw dla rozwoju emocjonalnego oraz społecznego dzieci są nieocenione.

Paluszkowe zabawy »

Media Rodzina

Paluszkowe zabawy Media Rodzina

Zabawy paluszkowe znane są od wielu pokoleń. W różnych wersjach przenoszone są tradycyjnie z dziadków i rodziców na dzieci i wnuki. Zbiorek zawiera najpopularniejsze z nich, między innymi takie jak "idzie rak", "sroczka"oraz sporo nowych, wymyślonych przez autora (do kilku z nich dołączone są nuty).

Zabawy paluszkowe poprawiają sprawność manualną, która jest potrzebna przy wykonywaniu precyzyjnych ruchów ręki (np. przy pisaniu i malowaniu). Są atrakcyjne i proste, mogą okazać się szczególnie przydatne w poczekalni u lekarza, w pociągu i wszędzie tam, gdzie nie mamy innych zabawek.

 

Życie, co to takiego? »

Zakamarki

Życie, co to takiego? Zakamarki

Dzieci często zadają pytania mające naturę pytań filozoficznych. Dlaczego ludzie umierają? Dlaczego muszę słuchać rodziców? Dlaczego na świecie są wojny? Wobec takich pytań dorośli niejednokrotnie czują się bezradni. Nie wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, co im odpowiadać. Bo czy istnieją jednoznaczne odpowiedzi?

Seria DZIECI FILOZOFUJĄ skonstruowana jest w formie rozmowy dzieci i dorosłych. Wykorzystując naturalną prostotę dziecięcych pytań i odpowiedzi, książki otwierają drzwi do odwiecznych filozoficznych problemów, takich jak znaczenie życia, etyka, emocje, tożsamość czy świadomość.

Każdy tom zawiera sześć ważnych pytań. Każde pytanie prowadzi do sześciu możliwych odpowiedzi, których mogłoby udzielić dziecko. Z kolei każda odpowiedź prowadzi do kilku nowych pytań, które w jakiś sposób podważają wcześniejszą odpowiedź. A wszystko to w odniesieniu do codziennego życia dziecka.

Charakterystyczne ilustracje oparte na koncepcji żartu rysunkowego pomagają spojrzeć na omawiany problem w sposób humorystyczny, delikatny, poetycki czy nawet nieco wywrotowy – wszak myślenie to świetna zabawa!

 

O słodkiej królewnie i pięknym księciu »

Media Rodzina

O słodkiej królewnie i pięknym księciu Media Rodzina

Zaskakująca, ale prawdziwa i mądra przypowieść o miłości i o tym, co się dzieje po "królewskim" ślubie. O tym, że bajka niekoniecznie musi mieć oczywiste zakończenie w historii o słodkiej królewnie i pięknym księciu przypominają aż trzy jego wersje. Do wyboru dla każdego...

 

Florka. Listy do Józefiny »

Literatura

Florka. Listy do Józefiny Literatura

Czy ryjówki bardzo różnią się od ludzi? Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że tak. Są mniejsze, mają ryjek, a w dodatku piszą prawdziwe listy w kopertach, a nie tylko esemesy czy e-maile. W każdym razie taka jest Florka, ryjówka słynna już ze swoich pamiętników.

W listach do swojej przyjaciółki - myszki Józefiny - Florka dzieli się przeróżnymi dramatycznymi przeżyciami ze swojego życia. Dzięki temu my, ludzie, dowiadujemy się, czy ryjówka może zmienić się w świnkę, dlaczego rodzice ryjówek bywają czasem dziwnie roztargnieni, a przede wszystkim - co się dzieje, gdy w domu małej ryjówki pojawia się niespodziewanie dziwne zjawisko zwane młodszym rodzeństwem. I tu okazuje się, że i małym, i dużym ryjówkom w przetrwaniu trudnych chwil pomaga trochę ciepła, cierpliwości i poczucia humoru. Może więc ryjówki nie różnią się tak bardzo od ludzi?

 

 

Florka. Listy do babci »

Literatura

Florka. Listy do babci Literatura

Ryjówkę Florkę czekają nowe przygody! Nauka pływania w czerwcu, wyjazd nad morze z rodzicami, a od września zapisy do przedszkola i na lekcje baletu. O łowieniu meduz, zgubionym numerku w teatrze, otwarciu nowego sklepu i groźnym wirusie dowiecie się z listów, które Florka napisała do babci.

 

Florka. Z pamiętnika ryjówki »

Literatura

Florka. Z pamiętnika ryjówki Literatura

Z wszystkich znanych mi gryzoni z mlecznymi zębami ryjówka Florka pisze najwięcej. I najlepiej. 

Florka to ryjówka – taka myszka z ryjkiem. Od innych znanych wam Florek bez ryjka różni ją tylko to, że jada kanapki z komarem i muchy w czekoladzie, bo poza tym jest zupełnie zwyczajnym dzieckiem. Bystrym, zabawnym, trochę marzycielskim. Florka ma zeszyt w kratkę, który dostała od tatusia. Zapisuje w nim wszystkie potwornie ważne sprawy – że pan Kret robiąc remont „zniknął” kolory, a pluszowego kotka Rysia porwał podstępny Bałagan. Że niebo połknęło piłkę, a rodzice kłócą się i godzą. Zastanawia się, gdzie się chowa czas, którego wciąż brakuje mamie i gdzie jesteśmy, kiedy śpimy.

Florka świetnie pasuje do grona moich ulubionych książkowych postaci. Pamiętajcie! Nie wszystko, co ma ryjek, to świnka.