O Oddziale Bajka

Bajka zapukała do drzwi…
Drzwi otworzyły się.
Bajka weszła do środka i zaczęła snuć swoją opowieść…
o Bajecznych Szpitalnych Oddziałach.

Tęsknota, ból, osamotnienie, lęk, niepewność – to uczucia, jakie przeżywamy w szpitalu. Dziecko przeżywa je intensywniej, mocniej. Każdy, kto odwiedzi szpitalny oddział dziecięcy, jest tego świadkiem. My również. Od czterech lat prowadzimy w szpitalach regularne zajęcia artystyczne dla dzieci.

Zastanawialiśmy się, czy jest to możliwe, aby szpitalne życie dostarczało barw niosących radość, zaciekawienie, fascynację. Czy jest możliwe, aby pobyt w szpitalu dostarczył dzieciom więcej doświadczeń pozytywnych?

Odkryliśmy, że jest to możliwe za pomocą Oddziału Bajka, w który może zmienić się każdy oddział dziecięcy w Polsce.

W Oddziale Bajka można spotkać Dzieci, Bajkę, Opowieść, Magię, Radość, Całą Rodzinę Wartości, Niespodzianki i wreszcie Bajkowozy – Wędrujące Szpitalne Biblioteki.

Aby stworzyć taki oddział, wykorzystaliśmy książki, mądre czytanie i opowiadanie. Podczas tej wyjątkowej edukacji, która pomaga dzieciom lepiej zrozumieć świat ludzkich uczuć, można poznać swoje wyjątkowe możliwości, nowe marzenia i pasje.

Nasze Bajkowozy kryją w sobie starannie dobrane tytuły książek, niezwykłe, baśniowe przedmioty i lecznicze opowieści. Wykorzystanie ich w pracy z dziećmi niesie ulgę w osamotnieniu i cierpieniu, dostarcza radości i pozwala na przeżycie przygody oraz na odkrywanie nowych horyzontów.

Obecnie projekt realizujemy we współpracy z Zespołami Szkół Przyszpitalnych z terenu całej Polski, Hospicjami, Ośrodkiem dla dzieci Niewidomych i Niedowidzących w Bydgoszczy oraz Ośrodkiem dla dzieci Niesłyszących w Poznaniu.

Wspieraj projekt »

Wspieraj nasze działania w ramach projektu "Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka" i pomóż nam wyposażyć polskie szpitale w Bajkowozy.

Poznaj historię Zuzi »

Poznaj historię Zuzi, która spędziła dużą część swojego dzieciństwa w szpitalu. Dowiedz się, jak wyobraźnia pomogła jej powrócić do zdrowia.