Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Matka i gospodyni domowa, autorka ponad 20 książek dla dzieci, doktor literaturoznawstwa. Uwielbiająca wszelkie formy recyclingu Gdańszczanka i feministka z upodobaniem jeżdżąca na rowerze. Spędziła w szpitalach sporo czasu – także jako dziecko. Wtedy to właśnie doszło do traumatycznego wydarzenia, kiedy to – zamiast wzmacniających wyobraźnię książek - przyniesiono jej w prezencie pęto parówek, podobno także na wzmocnienie. Prawdopodobnie właśnie z tego powodu od lat nie je mięsa, za to książki pochłania z radością, a także pisze. Od lat pisuje też wiersze dla dorosłych, których z bliżej nieznanych powodów nie publikuje, ale za które otrzymała kilka nagród. Współpracowała z poradnikiem dla rodziców "Dziecko", pismami dla dzieci "Świerszczyk" i "MIŚ" a także z redakcją dziecięcą Polskiego Radia i TVP.

W przerwach między pisaniem prowadzi warsztaty literackie z dziećmi w całej Polsce, a czasami także za granicą. Wspiera dzieci chore onkologicznie książką rozdawaną we wszystkich polskich szpitalach pt. "Lucjan, lew jakiego nie było". Jej pełna świń "Kamienica", sfrustrowany "Gębolud", autystyczny "Kosmita" oraz przewrotna historia "O słodkiej królewnie i pięknym księciu" nominowane były do tytułu Książki Roku polskiej sekcji IBBY.

Jest laureatką wielu nagród (min. im. Kornela Makuszyńskiego za trylogię o ryjówce Florce, wg której powstaje właśnie serial animowany). Opowieścią o pewnej niezależnej dziewczynce "Maleńkie królestwo królewny Aurelki" wygrała konkurs na Najlepszą Książkę Roku "Przecinek i kropka" 2009. Najbardziej jednak ucieszyła ją nominacja "Bzyka brzęka" – historii o dwóch muchach - do nagrody Zielonej Gąski im. Hermenegildy Kociubińskiej 2012. Poza tą prestiżową nominacją otrzymała też brązowy medal "Gloria Artis". Jest członkiem Polskiej Sekcji IBBY i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.