Łukasz Wierzbicki

Autor książek dla dzieci, redaktor, miłośnik dalekich podróży. Jak sam wspomina, swoją pierwszą książkę stworzył wypełniając szesnastokartkowy zeszyt serią obrazków w wieku sześciu lat. Był dużo starszy, gdy opowieści dziadka zainspirowały go do odszukania i zredagowania przedwojennych reportaży Kazimierza Nowaka, zapomnianego podróżnika i reportażysty, który w latach 30. XX wieku rowerem i konno przemierzał Afrykę. Powstała w wyniku jego pracy książka zatytułowana „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936” stała się jedną z ważniejszych pozycji polskiej literatury podróżniczej.

W 2008 roku zadebiutował jako autor. Jego „Afryka Kazika” to wersja przygód Kazimierza Nowaka przeznaczona dla dzieci. Powieść inspiruje do rozmyślań o dalekich krajach, podróżowaniu oraz traktowaniu ludzi i świata. Została nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

W wydanej rok później książce "Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa" opisał losy niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa. Wiosną 2011 roku ukazała się trzecia powieść dla dzieci zatytułowana "Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana. Historia prawdziwa", opowiada o historycznej podróży Benedykta Polaka do Mongolii. Każda z tych książek znalazła się na liście lektur rekomendowanych przez Radę Literacką Fundacji "ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom".

W 2014 roku ukaże się kolejna książka dla dzieci zatytułowana "Machiną przez Chiny". Będzie to powieść podróżnicza osnuta na autentycznych przygodach Haliny i Stanisława Bujakowskich z ich motocyklowej wyprawy do Chin. Będzie to, jak zapowiada autor, ostatnia z cyklu powieści podróżniczych, ale nie ostatnia propozycja literacka. Pracuje już nad kolejną książką.

Wielkim powodzeniem cieszą się jego spotkania autorskie, czyli tak zwane Pogotowie Kazikowe, podczas których łączy elementy prezentacji multimedialnej, teatru, kabaretu, a nawet inscenizacji historycznej, wciągając uczestników do wspólnej zabawy z historią i przygodą. Mieszka pod Poznaniem wraz z żoną Klaudią oraz synami Jonaszem i Jeremim.